חישוב פיצוי

תביעות רשלנות רפואית – חישוב גובה הפיצוי

תביעות רשלנות רפואית הינן בתחום דיני נזיקין. על כן תוצאת פסיקה לטובת התביעה תזכה את התובע בפיצויים כספיים. יחד עם זאת סכום הפיצוי הינו משתנה בין תביעה לתביעה, ונתון להחלטת בית המשפט. השופטים בוחנים את המפגעים הגופניים והנפשיים אשר נגמרו כתוצאה מן הרשלנות הרפואית, ובעזרת קריטריונים מוגדרים קובעים מהו סכום הפיצוי אשר יפסק לטובת התובע.

רוצים להעריך את גובה תביעתכם ? פנו כעת לקבלת ייעוץ

סוגי הפיצויים הניתנים

מטרת בית המשפט בהענקת פיצויים לתובע במקרה של רשלנות רפואית, הינה הענקת אמצעים כלכליים לנפגע להמשך חייו באופן תקין, קרי השבת המצב לקדמותו כלל הניתן. על כן בית המשפט מנתח את גובה הפיצויים על פי מספר קריטריונים אשר משפיעים באופן ישיר על הסכום אותו יעניק בית המשפט לתובע:

  • גילו של הנפגע – בית המשפט בוחן את גילו של הנפגע, כיוון שככל שתוחלת החיים של הנפגע ארוכה יותר, כך סבלו עלול להתארך למשך זמן רב. על כן גובה הפיצויים לנפגע שגילו צעיר יהיה גבוה מזה של נפגע קשיש.
  • אחוזי נכות – בית המשפט מקבל לידו את חוות דעתם המקצועית של רופאים מומחים, הקובעים מהו אחוז הנכות של הנפגע. כמו כן קביעת אחוז הנכות נעשית בהתאם להוראות של המוסד לביטוח לאומי. לכן ככל שאחוז הנכות הנפסק לנפגע גבוה יותר, יגדל סכום הפיצויים בהתאם.
  • מגבלות תפקודיות – בית המשפט בוחן את סוג הנכות של הנפגע, ככל שסוג הנכות משפיע על תפקודו של הנפגע באופן מהותי יותר, ייפסק סכום פיצויים רב יותר.
  • מצב כלכלי טרם הפגיעה – בית המשפט מעניק חשיבות להשתכרותו של התובע טרם הפגיעה, בכדי להתאים את סכום הפיצויים להפסד השתכרותו העתידי של הנפגע.
  • הוצאות רפואיות – במקרה זה מדובר בהוצאות הרפואיות המיידיות, ובהוצאות רפואיות נצרכות עקב הרשלנות הרפואית שבוצעה.

תביעות רשלנות רפואית – חישוב גובה הפיצוי

קריטריונים אלו נותנים מענה כאשר הרשלנות הרפואית גרמה לנזק גופני. במקרה של נזק שאינו ממוני, בית המשפט אינו פועל באופן שיטתי, כיוון שקשה לכמת סכום פיצויים לסבל. על כן במקרים כאלו ההחלטה לגבי גובה הפיצוי לוטה בערפל, ותלויה בשופט הספציפי המטפל בתביעה (במסגרת המקובל בפסיקה מן הסתם).

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם: 

רשלנות רפואית בהריון | בלידה | בניתוח | באבחון

ייעוץ על ידי עורך דין מומחה

כפי שתואר להחלטה לגבי הפיצויים קריטריונים רבים, על כן אין התובע הפשוט מסוגל להעריך בעצמו מהו סכום הפיצוי הריאלי אשר אותו ניתן לקבל בעקבות התביעה בגין רשלנות רפואית. התייעצות עם עורך דין מומחה בעל ניסיון, תוכל להקנות לנפגע אמת מידה מספקת, בכדי להעריך את גבוה הפיצוי אותו יקבל. כמו כן עורכי דין אשר מנוסים בתחום זה, מסוגלים לנתח את מצבו של הנפגע באופן מקצועי, ועל כן הערכתם לגבי סכום הפיצוי מתבססת על ניסיון עובדתי מפסקי דין קודמים.

דוגמא לחישוב הפיצויים בתביעה

על פי הקריטריונים לניתוח העומדים בפני השופטים בקבלת החלטת גובה הפיצוי, ניתן לנתח את מקרהו של נער צעיר אשר רותק לכיסא גלגלים בגין טיפול רפואי רשלני. הנפגע הוכרז על ידי הרופא המומחה כבעל מאה אחוזי נכות בשל הפגיעה החמורה ברגליו. על כן מגבלותיו התפקודיות דורגו ברמה גובה על ידי בית המשפט, אשר פסק לטובת התובע את סכום פיצוי במאות אלפי שקלים.

לסיכום,

תביעה בגין רשלנות רפואית הינה תחום רחב. על כן חישוב הפיצוי הכספי הצפוי עקב התביעה יעשה בצורה המקצועית והאמינה ביותר רק על ידי עורך דין המתמחה בתחום זה. זאת מכיוון שעורך דין בעל ניסיון מוכח בתחום יכול להסיק ממקרים עברו לגבי מקרים עתידיים. על כן בחירה בעורך דין מקצועי יעניק לנפגע את הכלים הדרושים בכדי להעירך את סיכוי הצלחת תביעתו ואת סכום הפיצויים אותו יקבל כתוצאה מן התביעה.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.