רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריוןרשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית במהלך ההיריון מקורה במעקב הריון מוטעה או מרושל, או מניתוח שגוי של תוצאות הבדיקות הרפואיות המלוות את ההיריון, כדוגמת סקירת מערכות, שקיפות עורפית, בדיקת אולטרא סאונד ובדיקות גנטיות. רשלנות זו עלולה  להסתיים בפגיעה באם או ביילוד, ועלולה להוביל להולדת ילדים בעלי מומים קשים ונכויות, כדוגמת פיגור שכלי, שיתוק מוחין, תסמונת דאון או מחלות ופגמים גנטיים. פגיעות של האם והיילוד כרוכות במקרים רבים באבחון או בטיפול לקוי, בעיקר במצבים של הריון בסיכון שמקורו בין היתר בגיל היולדת, בסכרת הריון, בנשים בעלות עבר קיסרי או עבר של לידות מוקדמות, או בנשים חולות. הריון בסיכון דורש מעקב מוגבר אחר מצבם של המטופלת ועוברה, וכן טיפולים ובדיקות מיוחדים. במידה והרופא המטפל התרשל בגילוי ובטיפול בנשים אלו, ניתן לתובעו על רשלנות רפואית.

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון מתחלקות לשני סוגי עיקריים: תביעה על נזק ליילוד ותביעה על נזק שנגרם לאם. בתביעה על נזק ליילוד, מכונה "הולדה בעוולה", טוען למעשה התובע כי בשל הפגיעות והמומים החמורים שמהם הוא סובל, כדוגמת פיגור קשה או שיתוק מוחין, עדיף היה למנוע את לידתו ולחסוך ממנו חיים מלאי ייסורים וסבל. בתביעות מסוג זה יש להוכיח כי המוסדות הרפואיים התרשלו בגילוי מוקדם של מומיו, שאם לא כן היו מחליטים הוריו להפסיק את ההיריון. תביעה בגין נזק לאם דורשת הוכחת רשלנות רפואית באבחון מצבה בזמן ההיריון, רשלנות במתן טיפול אשר היה יכול למנעו או לשפרו, וכן הוכחת קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לה ובין רשלנות זו.

במידה ואתם מתעתדים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון, חשוב לשמור ולאסוף את כל הרישום והתיעוד הרפואי שנעשו במהלכן של הבדיקות הרפואיות אשר בוצעו בתקופה זו. יש לציין כי הפיצויים בתביעות אלו הינם לרוב גבוהים ועשויים אף להגיע למיליוני שקלים, מכיוון שבתי המשפט נוטים לראות בחומרה פגיעות מסוג זה, והן נתפסות כבלתי נסלחות.

להיעזר בעורך דין מומחה לתביעות רפואיות

במידה והינכם שוקלים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין בעל ניסיון רב בתחום. עורך הדין ילווה את תביעתכם עוד מתחילתה כאשר ראשית יוודא שאכן מצויה בידכם עילה מוצדקת, ובמידה שכן, יעזור לכם בגיוס כל המסמכים הרלוונטיים, אותם יפנה לרופאים מומחים שתפקידם לספק חוות דעת מקצועית, המוכיחה את הקשר שבין פגיעות ומומי התובע לבין הרשלנות במהלך ההיריון. מכיוון שבתביעות אילו ניתן לזכות בסכומי כסף גבוהים, חברות הביטוח של המוסדות הרפואיים יעשו כל שביכולתן על מנת לנצח בתביעה או להפחית מחומרתה, לכן חשוב להשיג ייצוג משפטי הולם אשר ידע להעריך את מצבכם ולזכות אתכם בפיצויים המגיעים לכם.

דוגמא לרשלנות רפואית בהריון

תסמונת דאון הינה אחת הדוגמאות השכיחות למצב שניתן היה לאתר עוד במהלך ההיריון על ידי בדיקות רפואיות, כדוגמת בדיקת מי שפיר אשר הצלחת זיהוי הסימפטום באמצעותה עומדת על כמעט מאה אחוזים. תסמונת דאון מתרחשת בממוצע באחת מתוך 650  לידות, כאשר תוחלת חייהם של הסובלים ממנה עומדת על חמישים שנים, והם מצויים בקבוצת סיכון גבוהה ללקות באלצהיימר החל משנות השלושים לחייהם. בנוסף לכך, כארבעים אחוזים מילדים אלו אינם חיים מעל לגיל חמש. אי זיהוי של תסמונת דאון במהלך ההיריון, מהווה עילה מוצדקת לתביעת רשלנות רפואית בגין הריון בעוולה.

לסיכום

רשלנות רפואית במהלך ההיריון איננה אמורה לקרות. המוסדות וצוותי הרפואה בארץ מצוידים בתקנונים, במכשירים ובבדיקות שתפקידם למנוע הולדת תינוקות בעלי מום, ולזהות הריונות בסיכון. במידה והמוסד התרשל במילוי חובתו, קיימת עילה מוצדקת לתביעה בגין רשלנות רפואית בהריון, שמטרתה לזכות את הנפגעים בסכומי כסף נכבדים אשר יסייעו להם בהמשך חייהם ויקלו על סבלם.

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.