רשלנות בלידה

רשלנות רפואית בלידהרשלנות רפואית בלידה עם מצוקה עוברית

מצוקה עוברית הינה מצב המתרחש בעת לידה או הריון, ונוצר עקב מחסור באספקת חמצן לעובר. המצוקה מתבטאת  בירידה משמעותית בפעימות לבו של העובר או בצואה מקוניאלית, ומאובחנת בעזרת המוניטור העוברי או באמצעות דגימת דם מראש העובר, הבודקת את מידת החומציות בדמו. הטיפול המיידי בעת מצוקה עוברית הינו אספקת חמצן ליולדת ושינוי המנח שלה, אך במידה ולא חל שיפור במצוקת העובר נדרשת לידה מזורזת באמצעות מכשירים, כמו לידת ואקום או מלקחיים. במקרים של דחיפות עליונה יש לבצע ניתוח קיסרי במטרה למנוע נזקים חמורים ליילוד, כדוגמת שיתוק מוחין או פיגור שכלי, העלולים אף להסתיים במות התינוק. כאשר המצוקה העוברית אינה מאובחנת או מטופלת כיאות ובזמן, קיים חשד לרשלנות רפואית.

סוגי תביעות מוגשות

קיימים מספר רב של גורמים לתביעת רשלנות רפואית בלידה בגין מצוקה עוברית, וביניהם:

  • חוסר בניטור, ניטור לא עקבי או מאוחר בעת הלידה, שבעקבותיו לא אובחנה המצוקה העוברית בזמן.
  • אי ביצוע בדיקות נוספות הנדרשות במקרה של מצוקה עוברית.
  • תגובה איטית ומהוססת של הצוות הרפואי, שכתוצאה ממנה נגרמו ליילוד נזקים קשים ובלתי הפיכים.
  • אבחון מוטעה של מצבו הבריאותי של  העובר.
  • בחירה בדרכי טיפול מוטעות במצב של מצוקה עוברית, המחמירות את מצב היילוד.
  • הערכות לקויה למיילדת בקבוצת סיכון, כדוגמת סכרת הריון.
  • תביעת רשלנות עקב הסכמה שלא מדעת של ההורים.

בכל אחד מהמצבים הנ"ל התביעה תתבקש להוכיח כי פעולות הצוות הרפואי היו שלא בגדר הסביר, ושכתוצאה מכך נולד היילוד עם נזקים ופגמים קשים ובלתי הפיכים.

ייעוץ מקצועי של עורך דין מומחה

על מנת להוכיח רשלנות רפואית בלידה בגין מצוקה עוברית, יש להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה, מומלץ ובעל ניסיון רב. זאת מכיוון שהוכחת הקשר בין מצב היילוד למצוקה העוברית הינה מורכבת וסבוכה, וכרוכה בהוכחה שהנזק הרפואי אכן נגרם כתוצאה מרשלנות בלידה ולא מפגמים גנטיים, פגות, או מרשלנות של האם באבחון ובטיפול בתסמיני מצוקת העובר במהלך ההיריון. עורך דין מומחה יאסוף עבורכם את כל החומר הרפואי הרלוונטי, וישלח אותו לרופא המתמחה בבדיקת תביעות רשלנות בלידה, אשר תפקידו לאשר חשדות לרשלנות רפואית ולאמוד את מידת הנזק שנגרם ליילוד. עורך הדין ייגש לתביעה כשבאמתחתו הדוח הרפואי, עדות ההורים וכל מידע נוסף שיסייע, כדוגמת בדיקת האפשרות של רשלנות רפואית עקב הסכמה שלא מדעת, כלומר שלהורים לא הוסברו באופן מובן מצב העובר, דרכי הטיפול האפשריות והסיכון הכרוך בהן. יש לציין כי בתביעות אלו עורך דין טוב ומיומן יוכל לזכות את התובעים בפיצויי עתק, לעומת עורך דין בלתי מקצועי שאינו בקיא בחוקי המשפט הרפואי, העלול לפספס את התביעה ובגדול.

מקרה של רשלנות רפואית בלידה מצוקה עוברית

במקרים רבים מקורה של רשלנות רפואית בלידה היא בשרשרת טעויות. דוגמא לכך היא מקרה שבו נפטר היילוד לאחר הלידה עקב תשניק סב לידתי. היילוד לא אובחן כסובל ממצוקה עוברית במועד, כך שהמצוקה אובחנה בשלב מאוחר מידי בשל חוסר במעקב שוטף אחר היילוד כפי נדרש מהממצאים שהראה המוניטור שלו. כמו כן, לא בוצעה בדיקת דם מקרקפתו של היילוד, שתפקידה למדוד את רמת החמוציות בדמו, ובנוסף לכך במקום לבצע ניתוח קיסרי דחוף כנדרש, בחר הצוות הרפואי לבצע לידת ואקום שבמהלכה נכרך חבל הטבור סביב העובר וחנקו. בית המשפט קבע שאכן הייתה רשלנות רפואית חמורה  וזיכה את התובעים בפיצויים הולמים.

סיכום

מצוקה עוברית מעידה על מצב מסכן חיים של העובר עקב חוסר באספקת חמצן למוחו או לגופו, ודורשת אבחון וטיפול מהירים ונכונים על מנת להצילו. במידה והצוות הרפואי לא פעל כנדרש,  וכתוצאה מכך נפגע היילוד, קיימת סבירות גבוהה לרשלנות רפואית בלידה אשר יכולה לזכות את התובעים בסכומי כסף נכבדים.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.