קשר סיבתי

רשלנות רפואית בלידה – הוכחת קשר סיבתי

תהליך הלידה הינו הליך רפואי אשר מתבצע באופן יומיומי בבתי החולים. יחד עם זאת, אין מדובר בהליך רפואי פשוט, ומצורפים להליך זה סיכונים רבים. עקב מורכבותו של הליך הלידה, לעתים הגורם הרפואי אינו מבצע את המוטל עליו באופן סביר, ומתרשל בתפקידו. בכדי להוכיח רשלנות רפואית בלידה על התובע, בעזרת עורך דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית, להוכיח כי התקיימו שלושה תנאים מחייבים:

  • התרשלות הגורם הרפואי – על ידי ביצוע פעולה בלתי סבירה, אשר הינה בלתי מחויבת, ואינה עומדת בכללי הזהירות הדרושים מן "הרופא הסביר".
  • גרימת נזק עקב הרשלנות הרפואית – הוכחה רפואית כי נגרם נזק למטופל. הוכחה זו נעשית על פי רוב בעזרת חוות דעת של רופא מומחה בתחום הגניקולוגיה והמיילדות, אשר מעריך את הנזקים שנגרמו להורה או לוולד במהלך ההיריון והלידה.
  • הוכחת קשר סיבתי – למעשה זוהי המטלה הקשה ביותר במהלך תביעה בגין רשלנות רפואית. זאת מכיוון שהתרשלות הגורם הרפואי וגרימת נזק למטופל, אינם קובעים באופן וודאי כי קיים קשר סיבתי בין השניים. על כן על התובע להוכיח מעל מאזן ההסתברויות כי קיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין הרשלנות הרפואית.

הוכחת קשר סיבתי הינה נושא סבוך ביותר באופן כללי, אך בנוגע לרשלנות רפואית בלידה, קשר סיבתי זה הופך אף סבוך יותר, בשל הגורמים הרבים מעורבים בהריון ובתהליך הלידה.

רשלנות רפואית בלידה - הוכחת קשר סיבתי

סוגי התביעות המוגשות

בכדי להוכיח קשר סיבתי ברשלנות רפואית בלידה, יש להוכיח קשר סיבתי בשתי רמות:

  • קשר סיבתי עובדתי –  קשר זה מוערך על ידי בית המשפט בעיקר בעזרת מבחן אלמלא. מהותו של מבחן זה נמדדת על פי השאלה, אלמלא הרשלנות הרפואית, האם היה נגרם נזק למטופל? תשובה שלילית לשאלה זו, מבססת את הקשר העובדתי בין הרשלנות הרפואית לנזק, כיוון שנוצר קשר עובדתי בין הטיפול הרשלני לנזק שנגרם למטופל.
  • קשר סיבתי משפטי – קשר זה מוערך על ידי בית המשפט בעיקר על פי מבחן הציפיות. משמע האם "הרופא הסביר" היה יכול לצפות כי הפעולה הרפואית שבוצעה, עלולה לגרום נזק למטופל. במקרה של תשובה חיובית לשאלה זו, הרי שהוכח כי התנהגותו הרשלנית של הגורם המטפל הייתה נמנעת, אילולא היה נוהג על פי אמות המידה של "הרופא הסביר".

פנייה לייעוץ עורך דין מומחה בתחום

לכאורה, נראה כי הליך הוכחת קשר סיבתי במקרה של רשלנות רפואית בלידה אינו זקוק לתמיכה של גורם מקצועי. הרי כאשר נגרם נזק והוכחה רשלנות רפואית, העובדות מדברות בעד עצמם. אך למעשה הוכחת קשר סיבתי הינו ההליך הקשה והסבוך ביותר איתו נאלץ להתמודד עורך דין בהוכחת הרשלנות. במיוחד בהליך הלידה, ישנם גורמים רבים אשר עלולים לגרום לנזק למטופל, על כן בידוד גורם הרשלנות המוביל לנזק, הינו הליך אשר עליו להתבצע בצורה מקצועית הן משפטית והן רפואית. על כן, חובה היא להתייעץ עם עו"ד רשלנות רפואית מקצועי בתחום, בכל מקרה בו יש חדש לרשלנות רפואית בלידה.

דוגמא לקושי בהוכחת קשר סיבתי

במהלך הלידה החלה המטופלת לדמם באופן קיצוני מן הרגיל, ועל כן החליט הצוות הרפואי, כי יש לבצע ניתוח קיסרי. עקב הניתוח נולד הוולד עם שיתוק מוחין, והוגדר כנכה במאה אחוזים לכל חייו. כתב התביעה אשר הוגש לבית המשפט הוכיח כי נגרם נזק לוולד, וכי התקיימה רשלנות רפואית, אך לטענת בית המשפט לא הוכח מעל לכל ספק ההקשר הסיבתי בניהם, על כן התביעה נדחתה.

לסיכום

כאמור, הוכחת הקשר הסיבתי הינה לב ליבה של כתב התביעה המוגש בגין רשלנות רפואית בלידה. תחום זה הינו רחב ומגוון, על כן יש לפנות לאיש מקצוע, בדמות עורך דין המומחה ברשלנות רפואית בלידה. כך, יכול התובע, להעניק לכתב התביעה את הסיכוי האופטימאלי להוכחת הקשר הסיבתי, המהותי להצלחת התביעה, בין הנזק שנגרם לרשלנות הרפואית.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.