פסיכולוגיה

רשלנות רפואית של פסיכולוג

יותר ויותר ישראלים נעזרים בשירותיהם של פסיכולוגים מדי שנה. הבחירה בהליך זה הופכת נפוצה מאד, מתוך הבנת החשיבות הרבה של טיפול פסיכולוגי ראוי. לצד כל זה, אנו שומעים לא מעט על מקרים של רשלנות רפואית של פסיכולוגים, הן בארץ והן בעולם, בהם בוצע טיפול פסיכולוגי באופן לקוי, שהוביל לפגיעה ממשית במטופל, ולעיתים גם בבני משפחתו. במקרים מסוג זה, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית, ומכיר היטב את התחום.

סוגי התביעות הקיימות בתחום זה

תביעות רשלנות רפואית הן תביעות מורכבות מאד, ולא פחות מכך כשמדובר בתביעות הקשורות לטיפול שניתן על ידי פסיכולוג. בדומה לכל הרופאים והמטפלים האחרים, העוסקים בתחומי הרפואה השונים, גם על הפסיכולוג עצמו חלה החובה לנקוט במשנה זהירות. בטיפולים פסיכולוגיים, נאלצים המטפלים להתמודד עם מקרים שונים ובעיות שונות, העשויות להיות חריפות במיוחד. בין אם אלו בעיות הקשורות למחלות דיכאון או אפילו סכיזופרניה, בין אם אלו בעיות הקשורות במערכות יחסים, הגשמה עצמית או אפילו גידול ילדים, מדובר בבעיות המתמקדות בתחומים רבים ודורשות מיומנות ורגישות גבוהה במיוחד.

אתם שואלים – אנחנו מתחייבים להשיב – פורום מקצועי

אולם, קורה לעיתים שפסיכולוג, ובעת הטיפול, מקבל החלטה שגויה, הגורמת לפגיעתו של המטופל. החלטה שגויה זו יכולה להיות קריטית מאד ולפגוע, לעיתים, באופן משמעותי במטופל עצמו. בין אם מדובר באבחון לקוי של מצבו של המטופל, בין אם חשיפת מידע פרטי ואישי הקשור למטופל לידי צד שלישי ואף גם חוסר הסכמתו של המטופל לקבל את הטיפול, כל אלה יכולים להיות עילות לתביעה בגין רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בית חולים

פנייה לסיוע משפטי – האפשרות הטובה ביותר

כאמור, תביעות רפואיות של פסיכולוג יכולות להיות מסיבות שונות. מדובר בתביעות המצריכות ידע מקצועי ברמה גבוהה מאד, לרבות היכרות רבה עם פסקי הדין בתחום. פנייה לסיוע משפטי והיוועצות עם עורך דין, המתמחה בתחום ובקיא בנושאים הקשורים לו, חשובה במיוחד. ישנם לא מעט תחומי התמחות, בהם עוסקים עורכי הדין. בין אם מדובר בעורך דין, העוסק בתחום שנים רבות ובין אם תקופת זמן קצרה, חשוב לפנות לזה המתמחה ברשלנות רפואית. מדובר בתביעות מורכבות מאד, המצריכות יכולת מקצועית ומיומנות רבה.

דוגמאות לתביעות רשלנות רפואית של פסיכולוג

בשנים האחרונות אנו שומעים על לא מעט תביעות רשלנות רפואית וגם על לא מעט כאלו הקשורות לטיפול הפסיכולוגי. אחת הדוגמאות לתביעות אלו, היא אירוע של רשלנות רפואית בגין אי שמירת סודיות. חשוב לזכור שמערכת היחסים בין הפסיכולוג למטופליו היא מערכת יחסים רגישה ומורכבת מאד. המטופלים נפגשים עם הפסיכולוג ומשתפים אותו, לעיתים, גם בסודות הכמוסים ביותר. פסיכולוג שחושף מידע אישי, כמו במקרה של אחת התביעות, חושף את עצמו לתביעת רשלנות רפואית. מחובתו של הפסיכולוג, ולאורך כל הדרך, לשמור על סודיות בכל הקשור למטופליו. כשלא עושה זאת, הרי שאיננו פועל כראוי.

דוגמא נוספת של תביעה מסוג זה, הוא מקרה שבו ניתן טיפול פסיכולוגי למטופל מבלי שהסכים על כך מדעת. מתפקידו של הגודם הרפואי המטפל להביא בפני המטופל את כל הפרטים הקשורים בסוג הטיפול המוצע לו, לרבות השלכותיו. בהתאם, על המטופל לתת את הסכמתו לטיפול המוצע או לסרב. במקביל, על המטופל להציע פתרונות חלופיים אחרים, שגם בהם ניתן לבחור. בתחום הפסיכולוגיה העניין מורכב מאד, שכן הפסיכולוג עצמו יכול לדעת בוודאות על אופי הטיפול או על אפשרויות הטיפול החלופיות רק לאחר שהתחיל את השיחה עם המטופל. אולם, בכל מקרה, נדרש לספק לו את המידע הדרוש ככל הניתן לפני מתן הטיפול.

לסיכום, פנייה אל עורך דין וקבלת ייעוץ וסיוע משפטי, היא הדרך הטובה ביותר על מנת להתמודד עם מקרים של רשלנות רפואית של פסיכולוג. יש לבחור עורך דין מקצועי ומיומן, המתמחה בתחום ומציע ליווי מתאים לאורך כל הדרך.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.