מומחה רפואי

חוות דעת רפואיתחוות דעת של רופא מומחה בתביעת רשלנות רפואית

בהגשת תביעה בגין רשלנות רפואית מחויב התובע לצרף לכתב התביעה חוות דעת של רופא מומחה מטעמו. תפקידה של חוות הדעת הינה, להצביע באופן מקצועי על ההקשר הסיבתי בין הנזק אשר נגרם למטופל לבין רשלנותו של הרופא המטפל. מלבד הוכחת הרשלנות הרפואית, בחוות הדעת מעריך המומחה את מידת הנזק אשר נגרמה לתובע, הערכה זו נעשית אל מול תקנות הביטוח הלאומי, ומוצגת לרוב בדמות אחוזי נכות.

יחד עם זאת בחירת המומחה תעשה בהתאם לתחום הרפואי הרלוונטי בו עוסקת התביעה, כך שתביעה בגין רשלנות רפואית אשר נגרמה עקב טיפול שיניים בלתי הולם, תזדקק לחוות דעתו של מומחה בתחום.

סוגי התביעות המוגשות

באופן גורף המומחה מורשה לחוות את דעתו, רק כאשר שמו מופיע ברשימת המומחים על פי תקנה 34 לחוק הרופאים. כמו כן בתביעות בגין רשלנות רפואית ניתן להבחין בכמה סוגי מומחים:

  • רופא מומחה מטעם התובע – כאמור באחריותו של התובע להציג חוות דעת של רופא מומחה מטעמו. מבחינה חוקית אי עמידה בתנאי זה שוללת מן התובע את הזכות לעטור בגין רשלנות רפואית.
  • רופא מומחה מטעם הנתבע – לאחר שהוגשה חוות דעתו של המומחה מטעם התובע, רשאי הנתבע לדרוש מבית המשפט, כי התובע ומסמכיו הרפואיים יבדקו על ידי המומחה מטעמו, אשר יגיש גם הוא חוות דעת לבית המשפט. יחד אם זאת בית המשפט אינו יכול להכריח את התובע להיבדק על ידי מומחה זה, אך לאי הסכמה זו, ישנה השלכות משפטיות אשר עלולות להתבטא בפסק הדין.
  • רופא מומחה מטעם בית המשפט – לבית המשפט סמכות לפטור את התובע מלהגיש חוות דעת רפואית מטעמים מיוחדים. מקרים אלו נדירים ומתרחשים כאשר בית המשפט מחליט, כי לתובע אין את האמצעים הכלכליים הדרושים בכדי להגיש חוות דעת מומחה מטעמו, או במקרים בהם נחוצה דעה נוספת, אשר תכריע בין דעות המומחים מטעם התובע והנתבע.

כמו כן יש לציין כי יתכנו מקרים בהם ייאלץ התובע להגיש חוות דעת ממגוון מומחים, משמע עליו לפנות ליותר ממוחה אחד. דוגמא לכך מוצגת בתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, כאשר על התובע להגיש חוות דעת מומחה בתחום הגניקולוגיה והמיילדות ובתחום האונטולוגיה.

ייעוץ על ידי עורך דין המנוסה בתחום

כאמור העלויות הנלוות למשפט לעיתים מגיעות לאלפי שקלים, לא זאת בלבד שגם חוות הדעת מן הרופא המומחה הינה בעלות דומה. לתובע אין את היכולת הלוגיסטית והמקצועית באיתור חוות הדעת הרצויה. ישנם מגוון מומחים, אך בכדי להציג את חוות הדעת האופטימאלית, יש לפנות למומחים בעלי ניסיון בכתיבת חוות דעת משפטיות בתחום הרשלנות הרפואית הרלוונטית. על כן ייעוץ על ידי עורך דין מנוסה, תקנה לתבוע את המקצועיות הדרושה בבחירה הנכונה של המומחה הרלוונטי.

דוגמא לחוות דעת על ידי מומחה רפואי

כפי שצוין, חשיבותה של חוות דעת הרופא המומחה הינה מהותית למהלך התביעה. דוגמא לכך ניתן לאתר בתביעה בגין רשלנות רפואית בניתוחים הפלסטיים. במקרה זה נפגעה התובעת בשל ניתוח פלסטי כושל להגדלת החזה. בחוות דעתו של המומחה הוצג הקשר הסיבתי בין הנזק אשר נגרם לתובעת לבין טיפולו הרשלני של הרופא המנתח. כמו כן הציג המומחה בחוות דעתו כי זכאית התובעת לאחוזי נחות בהתאם לתקנות ביטוח לאומי. בית המשפט קיבל את חוות דעתו של המומחה ופסק לטובת התובעת.

לסיכום,

בחירת הרופא המומחה הרלוונטי אינה עניין של מה בכך. לפני בחירה במומחה והשקעת סכומי כסף לא מבוטלים בהשכרת שירותיו לכתיבת חוות דעת, יש להתייעץ עם עורך דין המנוסה בתחום הרשלנות הרפואית. עורך דין מקצועי בתחום יכול להפנות את הנפגע למומחה בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת משפטית, דבר אשר יועיל לאין שיעור לסיכויי הצלחת התביעה.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.