מצוקה עוברית

מצוקת העובר בבטן – האם הצוות הרפואי מאבחן זאת בזמן?

מעל לשליש מתביעות הנזיקין המוגשות לערכאות השונות במדינת ישראל, מקורן בתביעות בגין רשלנות רפואית המתרחשת בזמן הלידה. נתון זה מדאיג במיוחד, מאחר ותסריט האימה, בו נולד תינוק הסובל מנכויות ובעיות שונות וקשות כגון שיתוק מוחין עלול להתרחש במציאות, זאת במצב בו ניתן טיפול רפואי לקוי מצד הצוות הרפואי המטפל בחדר הלידה.

אחד מהמצבים הקשים והמדאיגים של רשלנות רפואית בלידה, יכול לנבוע מאבחון או מפירוש לקוי ורשלני למצב העובר בבטן, בכך הצוות הרפואי עלול להתעלם ממצוקת העובר ובעקבותיה, לא יינתן טיפול רפואי מתאים לתינוק. מאחר וחיי התינוק מצויים בסכנה ממשית, חשוב שהצוות הרפואי יהיה ער ויעניק טיפול רפואי באופן מיידי לתינוק וייחלצו ממצוקתו, הן באמצעות לידה בניתוח קיסרי והן באמצעים אחרים הניתנים לרשותו. באם הצוות הרפואי יתעלם ממצוקת התינוק, עלול הוא להיוולד עם נכויות ומומים קשים ואף לסיים את חייו בבטן אימו או בשעת לידתו.

הלידה הסתבכה ? התייעצו עם עורכי הדין

מהי מצוקה עוברית? הספרות המקצועית והרפואית מצביעה על כך, שמצוקה עוברית נגרמת לרוב בשעה שאספקת החמצן למוחו של תינוק המצוי ברחם, משתבשת. שיבוש באספקת החמצן לתינוק, יכול שייגרם עקב מצב בו חבל הטבור נכרך סביב צוואר התינוק ובכך, מונע את העברת החמצן. בשעה שתרחיש אימה שכזה מתרחש, ניתן להבחין באופן מיידי כי ישנן הפרעות חדות בקצב לבו של התינוק. לפיכך, יש לפעול באופן בהול ומיידי, זאת מאחר וכל שנייה היא משמעותית לחיי ובריאות התינוק ואף לאם. אי מתן מענה בזמן מצד הצוות הרפואי עלול להעמיד את בית החולים בפני תביעת רשלנות רפואית בלידה.

רשלנות רפואית בלידה - מצוקה עוברית

האם ניתן לאבחן מראש מצוקה עוברית? יש להיות קשובים לתלונות האישה היולדת ולהתייחס ברצינות לתלונותיה ותחושותיה. זאת מאחר והאישה יכולה לחוש האטות בקצב לב תינוקה ובתזוזותיו וכן, להרגיש שמשהו מתנהל לא כשורה.

כאשר הצוות הרפואי המטפל, לא ער להתרחשות ומתעלם ממצוקת העובר ומתלונות האישה, התוצאה עלולה להיות הרסנית ולגרום להולדת ילד עם נכויות. על הצוות הרפואי המטפל לפעול במהירות  האפשרית, שכן התמהמהות מהווה רשלנות.

לפיכך, באם ילדכם נולד עם נכות או בעיה רפואית, או סובל מבעיה הנבעה לדעתכם בזמן הלידה או מבעיה שנגרמה בשעת ההיריון, יש לבדוק היטב את מקורה והאם נובעת היא עקב רשלנות רפואית בלידה.

איך ניתן לברר האם הייתה רשלנות רפואית במהלך הלידה ? הדרך הטובה ביותר לבירור, טמונה בפנייה למשרד עורכי דין המתמקצע ומיומן בדיני הרשלנות הרפואית ובדיני הנזיקין. בכך, יוכל עורך הדין המקצועי והמיומן להעריך את סיכויי הצלחת התביעה על הצד הטוב ביותר ולפעול למענכם לקבלת פיצויי כספי הולם ותביעת הגורם הרפואי הרשלן. לכן, אל תהססו ופנו במיידית לקבלת ייעוץ מקצועי, אשר יסיר מליבכם את החששות והספקות!

בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה, יש להוכיח בין היתר קשר סיבתי בין האירוע הרשלני (ההתרשלות) לנזק הנגרם (נזק בגוף או בנפש).

רשלנות רפואיתמן הפסיקה: ש' בת ה-18 הגיעה מלווה במשפחתה לחדר המיון, כשהיא בשבוע ה-40 להריונה. היא נבדקה באופן מיידי ע"י רופא נשים ונערכו לה מספר בדיקות, כגון אולטרסאונד, דם וחיבור למוניטור. תוצאות הבדיקות הצביעו על דופק איטי של העובר וכן, בבדיקת האולטרסאונד לא נצפו תנועות מצד העובר בבטן. זאת ועוד, נראתה כמות קטנה של מי שפיר.

לאור הממצאים המדאיגים, הוחלט על אשפוזה של ש' והעברתה באופן מיידי לחדר לידה.         אך, הצוות הרפואי בחדר הלידה ניסה ליילד את ש' באופן רגיל, ללא כל התייחסות למצב העובר בבטנה. רק לאחר 18 שעות ארוכות וקריטיות, הוחלט להעבירה לחדר הניתוח וליילד את התינוק באמצעות ניתוח קיסרי. התינוק נולד בניתוח קיסרי עם נזקים מוחיים קשים, שנבעו ממצוקה ארוכה ומאי אספקת חמצן למוחו במשך זמן רב. ש' תבעה את בית החולים בתביעת רשלנות רפואית לידה.

ביהמ"ש בחן אם קיים קשר סיבתי בין האירוע הרשלני ואם הופרה "חובת הזהירות" של הצוות המטפל, לנזק שנגרם לש'. לבסוף פסק ביהמ"ש, כי אכן קיים קשר סיבתי בין ההתרשלות לנזק הבלתי הפיך שנגרם לילדה של ש', זאת לאור השתלשלות האירועים, שהתחילו מקבלת תוצאות הבדיקות שהצביעו באופן חד משמעי על סבל עוברי, לאור הפרעות בקצב הלב שנראו במוניטור, לאור הממצאים כי לא נצפו תנועות גוף ולאור הכמות המעטה של מי השפיר שהודגמה בבדיקות, המצביעה על תנאים בלתי מתאימים לתינוק. כמו כן, תרשימי המוניטור הצביעו בצורה חד משמעית על מצוקה ממשית המחייבת טיפול מיידי. קבלת ההחלטה להעביר את היולדת רק לאחר 18 שעות ארוכות ומשמעותיות, הינה רשלנית. לפיכך, פסק ביהמ"ש סכום פיצויים ראוי לש', בכדי שתוכל להשקיע ולטפל בבנה הניזוק, בצורה הטובה ביותר.

לסיכום, יש לבחון כל מקרה לגופו, זאת מאחר ולא כל נזק הנגרם לתינוק מקורו עקב רשלנות רפואית בלידה מצד הצוות הרפואי. הדרך הטובה והבטוחה ביותר הינה להיוועץ בעורך דין מקצועי ומיומן, אשר ירכז את החומר הרפואי, יקבל חוות דעת מרופא מומחה ויפרוס בפניכם את סיכויי הצלחת התביעה בגין עילת הרשלנות הרפואית בלידה.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.

כתיבת תגובה

מצוקה עוברית

רשלנות רפואית – מצוקה עוברית

פעמים רבות האישה מגיעה ללדת במצב גופני מאוד ירוד וזאת בעקבות כניסתו של העובר למצוקה טרם הלידה ועל צוות בית החולים לקבל החלטה קריטית בסוג הטיפול המתאים לה שכן אם היולדת עדיין לא ערוכה ללידה יש להמתין או לבצע ניתוח קיסרי ואלו שיקולים מאוד מורכבים ומתקבלים בהתאם לנתונים שיש בפני הרופאים על היולדת באותו זמן.

באופן טבעי יולדת אשר מגיעה לבית חולים מצופה כי הצוות הרפואי יעניק לה את הטיפול הטוב ביותר וגם אם העובר נקלע למצוקה הרי יהא להם הידע המספיק כדי לפתור את הבעיה ולהצילו כך שייוולד תינוק ללא מומים. שאיפה זו אינה באה לידי תמיד במציאות וישנם מצבים בהם היולדת מקבלת את הטיפול הטוב ביותר ולא ניתן לומר כי הייתה רשלנות רפואית בלידה אך עדיין התוצאה תהיה עגומה.

בית המשפט בבואו להחליט באם במקרה של מצוקה עוברית הייתה רשלנות רפואית בלידה בוחן את כלל הנסיבות ואת כל החלטות הצוות הרפואי בהתאם לחוות דעת שמביאים הצדדים שכן המדד להתנהלות הרופא  הוא בהתאם לרופא הסביר אשר היה בוחר להציע את אותו הטיפול בדיוק במצב זהה.

רשלנות רפואית בלידה מצוקה עוברית

מדוע לא כל מקרה בו התינוק נולד עם מום יחשב רשלנות רפואית בלידה?

הסיבה לכך הינה מורכבת אך מבחינה משפטית ניתן לומר כי כדי להטיל אחריות בגין רשלנות רפואית בלידה יש לבחון חובת זהירות מושגית וקונקרטית והאם חובה זו הופרה, הכוונה בחובה מושגית זוהי חובתו של רופא מעצם תפקידו לנהוג בזהירות המרבית בעת מתן טיפול למטופל וחובת זהירות קונקרטית זו חובת זהירות שבוחנת מה היה עושה רופא סביר באותן נסיבות בדיוק מבחינה טכנית ונורמטיבית.

במקרה שהיה של אישה אשר הגיעה ללדת בשבוע ה-37 להריונה כאשר היא סובלת מכאבים חזקים בבטן ובגב ואף מבחילות הרופאים שקיבלו אותה שלחו אותה לבדיקות אולטרא סאונד ורנטגן ובהם ונמצא כי הכול תקין, היא קיבלה זריקה לעצירת הצירים ושוחררה לביתה כעבור כשבוע שוב הגיעה לבית החולים ואז החלה לסבול מבעיות נשימה, צירים עזים וירידה ברמת הדופק של העובר.

ביום למחרת הוחלט ליילד את העובר בניתוח קיסרי אשר תוך כדי התברר כי העובר נמצא במצוקה, חבל הטבור כרוך סביב צווארו וכתוצאה מכך, התינוק סבל מיד עם צאתו לאוויר העולם מבעיות נשימה, ירידה בקצב פעימות הלב מה שהעיד על שבץ מוחי והוביל את התינוק להיות במצב בריאותי קשה, בעיות נוירולוגיות, פיגור התפתחותי ועוד.

כיצד נבחנת רשלנות הרופאים?

במקרה זה בית המשפט עבר שלב שלב בטיפול שקיבלה היולדת ובחן את התנהלות הצוות הרפואי, מיומנותו, הרישום והתיעוד של הטיפול ולפי העדויות שהובאו בפניו וכל המסמכים הנדרשים וקבע כי בית החולים פעל באופן תקין וכי למרות התוצאות הקשות והחמורות של הלידה לא הייתה במקרה זה רשלנות רפואית בלידה.

לא בכל מקרה יחליט בית המשפט שנעשתה רשלנות רפואית בלידה ולכן על הצד התובע לדעת זאת עת ניגש הוא לתביעה, עם זאת גם אם בית המשפט בערכאה ראשונה לא קיבל את  התביעה שמורה לתובע זכות הערעור על פסק הדין ופעמים רבות ניתן לראות כי ההחלטה של בית המשפט בערכאה הגבוהה יותר התהפכה לגמרי.

תהליך בחינה של רשלנות רפואית בעת מצוקה עוברית אינו פשוט שכן ההליך דורש לעתים קבלת החלטות מהירות שאינן בשליטת אף רופא מוכשר ומנוסה ככל שיהיה אך עדיין הצד התובע יכול באמצעות ראיות והסתמכות על מקרים דומים בעבר לבית המשפט אחרת.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.