ייעוץ גנטי

רשלנות רפואית ייעוץ גנטייעוץ גנטי ואי הפניה ליעוץ גנטי כעילת רשלנות בלידה

זוג שנישא רצוי כי יבצע בדיקות גנטיות טרם כניסת האישה להריון שכן לעתים אחד מבני הזוג נושא גן מסוים שעלול להופיע בתינוק הנולד ולגרום כי ייוולד עם מום או פגם מסוים ולשם מניעת תופעה זו מעניקות מרבית המרפאות יעוץ גנטי אשר מנתח את המצב של בני הזוג ומציג בפניהם את האפשרויות להבאת ילד בריא לעולם.

הצורך בהפניה ליעוץ גנטי נוצר בעקבות בדיקות שנערכות לבני הזוג אך לא כולם מודעים לחשיבות הרבה ועל כן החובה של הרופא המטפל לבחון את מצב בריאותם של שני בני הזוג ולנסות לגלות באם קיים חשש כלשהו לפגם גנטי העשוי לסכל את רעיון כניסתה של האישה להריון או הפסקתו במידה והיא כבר בהריון באותו רגע נתון.

בעיית רשלנות רפואית בלידה כתוצאה מאי ביצוע בדיקות גנטיות מתאימות מובילה את האישה להחלטה הגורלית כי היא יכולה להמשיך את ההיריון וכי התינוק עתיד להיוולד ללא כל פגם גופני הנובע מהבעיה הגנטית שנמצאת באותה משפחה.

נולד לך ילד עם מום ? בחן את זכויותיו

האם חובת הגילוי על הפגמים הגנטיים על הרופא המטפל?

השאלה הזו אינה פשוטה שכן, מצד אחד הרופא הוא זה אשר מטפל באישה ולפניו כל המידע אשר עשוי לסייע לו בקבלת החלטה בנוגע להמשך ההיריון או האם כדאי היה להיכנס אליו מלכתחילה, אך מצד שני האישה מכירה את עברה הרפואי של המשפחות משני הצדדים ויכולה לספק את המידע הזה לרופא המטפל כך שיוכל להעניק לה את הטיפול הרפואי המתאים.

מרבית הרופאים בעת קליטת מטופל שואלים אותו מספר שאלות מרכזיות המובילות לכך שיתגלו המחלות שהינן גנטיות ואפשר יהיה ליצור מעין פרופיל רפואי שבעת הצורך ישמש את הרופא לשם החלטה בדבר ההיריון והבאת הילדים שכן אומר בית המשפט שישנם מקרים בהם היה מוטב כי התינוק לא היה נולד וזאת בשל הפגמים והמומים הרבים מהם הוא סובל.

היו מקרים בהם בית המשפט הטיל את החובה על הרופא ליידע את האישה על המום הגנטי ולכן קיבל את התביעה ונתן למטופל התובע פיצויים גבוהים אך אין בכך כדי לקבוע תבנית מסוימת שכן לעתים האישה מודעת למחלה הגנטית התורשתית ובוחרת או שוכחת ליידע את הרופא שכן היא נמצאת ברגעים אלו בלחץ וכל החלטה שלה מתבררת רק בדיעבד.

עוד בנושא רשלנות בלידה: לידת ואקום | ניתוח קיסרי

הפניה ליעוץ גנטי

נראה כי מי שמפנה את האישה לקבלת יעוץ גנטי זה רופא המשפחה או רופא הנשים שכן הם מכירים את ההיסטוריה הרפואית אך לעתים גם כאשר האישה מופנה ליעוץ גנטי הבדיקות נעשות ברשלנות ומתקבלות תוצאות השונות מכפי שהיו צריכות להיות לו היו נעשות בצורה מקצועית וזהו הפגם הראשון בהליך בדרך לתביעת רשלנות רפואית בלידה

בית המשפט קובע כי ניתן לחייב באופן תיאורטי את הרופא בשל התרשלותו כלפי ההורים והעולל שנולד עם מום, מקום שלא היה נולד כן לו היתה מאובחנת מחלתו, מאחר וזה דבר שהיה יכול להימנע לו היו מקבלים ההורים הפניה ליעוץ גנטי שכן המערכת הרפואית כיום משוכללת דיה כדי לבחון את המחלות התורשתיות והשפעתן על דור העתיד.

רשלנות רפואית בלידה הנוצרת עקב אי גילוי או הפניה לבדיקות גנטיות מובילה לתוצאות חמורות ביותר ולפיכך קובע בית המשפט כי מי שאחראי להיותו של הקטין שנולד בעל מום ראוי שיעניק לו פיצוי ממוני שבאמצעותו ניתן יהיה להקטין את תוצאת הנחיתות אך אם הקטין נולד עם מום קל יחסית הרי שאין לומר שנגרם לו נזק המצדיק פיצוי מחמת רשלנות רפואית בלידה שכן בזכותה זכה לחיים.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.

כתיבת תגובה