אחריות פלילית

אחריות פלילית במקרי רשלנות רפואית

במרבית המקרים תביעה בגין רשלנות רפואית שייכת לעולם דיני הנזיקין, ועל כן מדובר בתביעה אזרחית גרידא. אך במקרים קיצוניים, בהם עוולת הרשלנות הרפואית יצרה נזק בלתי הפיך למטופל,  ואף לגרימת מוות, ניתן להטיל על הגורם המטפל אחריות פלילית על המקרה, ולהאשימו בגרימת מוות ברשלנות. על כן כאשר ניצבת בפנינו מקרה קיצוני של רשלנות רפואית, ניתן למצות את הדין עם הגורם הרפואי הרשלני על ידי תביעה פלילית בנוסף לתביעה האזרחית המוכרת. יש לציין כי מקרים אלו הינם נדירים במחוזותינו, ובדרך כלל האחריות הפלילית במקרי רשלנות רפואית מתרחשת כתוצאה מאירוע רפואי אשר התפתח לטרגדיה מצערת.

נתקלתם ברשלנות חמורה ? ספרו לנו על זה בפורום רשלנות רפואית

סוגי התביעות המוגשות בתחום זה

כאמור תביעת רשלנות רפואית הינה תביעה אזרחית ביסודה, ובדרך כלל אינה גוררת כתב אישום עקב טיפול בלתי סביר מן הגורם הרפואי. הסיבה המרכזית בגינה תביעת רשלנות רפואית הופכת לפלילית הינה בגרימת מוות למטופל, אזי הגורם המטפל מואשם על ידי תביעה פלילית בגרימת מוות ברשלנות. עברה זו הינה עברה תוצאתית, על כן בכדי להוכיח גרימת מוות ברשלנות על התביעה להוכיח קשר סיבתי בין נסיבות המחדל הרפואי לבין התוצאה הפטאלית. יתרה מכך יש להוכיח את הפרתן של חובת הזהירות הקונקרטית והמושגת.

  • חובת הזהירות הקונקרטית – במקרה זה תיבחן פעולתו של הרופא אל מול פעולותיו של "הרופא הסביר", כיצד היה נוהג רופא המיומן מקצועית בתחום בעמידה אל מול אותה הסיטואציה בה עמד הגורם המטפל הנאשם.
  • חובת הזהירות המושגת – אחריות המוטלת באופן אוטומטי על הגורם המטפל עקב יחסי מטופל ורופא. חובה זו מטילה על הגורם המטפל אחריות לנהוג במיומנות, מקצועיות ובזהירות בשעת טיפולו.

אחריות פלילית במקרי רשלנות רפואית

ייעוץ על ידי עורך דין מקצועי

כפי שצוין, האשמה הפלילית מוטלת על הגורם הרפואי אך ורק במקרים קיצוניים וחמורים. על כן לרוב תביעה בתחום זה נעשית על ידי המשפחה הקרובה לקורבן הרשלנות הרפואית הפושעת. במקרים חמורים מן אלו אין מקום להתעסקות עצמאית בתביעה, בשל חוסר הידע המשפטי הדרוש בנושא זה, ובשל המעורבת הרגשית אשר חלה על המשפחה הקרובה. כמו כן המטרה הניצבת לנגד עיניו של התובע, הינה מיצוי מלוא הדין אל מול הגורם הרפואי לרשלנות הרפואית. על כן יש לפנות לעו"ד רשלנות רפואית מקצועי ובעל ניסיון בתחום זה, אשר יוכל למצות את הדין הדרוש על פי חוק, ולהטיל אחריות פלילית כנגד מבצע הרשלנות הרפואית.

דוגמאות לאחריות פלילית עקב רשלנות רפואית

הדוגמאות בנושא זה עוסקות בעיקר בתוצאות חמורות עקב טיפול רפואי רשלני אשר גרם למות המטופל. אחת הדוגמאות המזעזעות התרחשו במחלקת היולדות בבית חולים מוכר, כאשר הוולד אשר יצא מחדר לידה לעבר הפגייה, הוזנח על ידי האחיות במקום. במהלך המשמרת איש מן הצוות הרפואי לא הבחין כי הוולד אינו נושם במשך דקות ארוכות ועל כן הוא נפטר בפגייה. מותו של הוולד עורר סערה משפטית במדינה, והצוות הרפואי אשר היה במשמרת במחלקה זו הואשם בגרימת מוות ברשלנות, ונשלח בשל כך למאסר ממושך.

לסיכום

רשלנות רפואית קיצונית עלולה להוביל לנזק בלתי הפיך, ובמקרים החמורים ביותר לגרימת מוות ברשלנות. בנושא חשוב מאין זה, אין להתפשר על איכות התביעה. על כן יש לפנות באופן מיידי לאחר המקרה לעורך דין המומחה בתחום זה. בסופו של דבר גרימת מוות ברשלנות איננה שכיחה במדינתו, אך עודנה קיימת, על כן על אלו החוטאים בה, להיענש בחומרה על רשלנותם הפלילית.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.