רשלנות רפואית »

25 בדצמבר 2013 – 14:52 |

יש מחלות שמהלכן ידוע ואף סופן ידוע. הרופאים באמצעות טיפולים הולמים דוחים את רוע הגזירה ומעכבים את התקדמות המחלה. נשאלת השאלה האם במקרה שרופאים השתהו במתן טיפול למחלה שנתגלתה לפניהם וגרמו בכך לזירוז החמרתה התרשלו?

קרא עוד »
רשלנות באבחון

איחור באבחון מחלה, או אבחון שגוי, עשויה פעמים רבות להקים לנפגע עילת תביעה. בחלק זה של האתר תוכלו לקרוא על מקרים בנושא.

רשלנות בניתוח

עברתם ניתוח מיותר ? כושל ? בואו לגלות ולקרוא על מקרים דומים אשר יוכלו לסייע לכם בהבנת זכויותיכם.

רשלנות בהריון ולידה

נזקים במהלך ועקב ההריון או לידה הינם שכיחים, אך האם הם תוצאה של רשלנות רפואית בהריון או בלידה ? כאן תוכלו לדעת

הסכמה מדעת

הזכות על גופנו שמורה לנו, ורק לנו. מה קורה כאשר הצוות הרפואי פוגע באוטונומיית הפרט של המטופל ? היכנסו והיווכחו.

רשלנות רפואית

מאמרים, חוקים ופסקי דין מרתקים בתחום של רשלנות רפואית. בכל עת, באפשרותכם, להיכנס לעמוד יצירת קשר או לפורום ולהתייעץ עם עו"ד

רשלנות רפואית » חיסיון רפואי

פגיעה בסודיות רפואיות

פורסם על ידי on 30 בנובמבר 2012 – 17:02אין תגובות

רשלנות רפואית או הפרת סודיות רפואית – הרופאה של בחורה צעירה מסרה לאדם זר מידע רפואי רגיש וסודי ותפצה את התובעת ב- 180 אלף ₪!

אחת החובות החשובות ביותר שיש לכל רופא מבחינת האתיקה המקצועית היא שמירת הסודיות הרפואית של המטופל הבא בפניו וזה כולל כל מידע שהוא, שכן זכותו הלגיטימית של כל מטופל כי מצבו הבריאותי לא ייחשף בפני אנשים זרים, במיוחד כאשר מדובר במידע רגיש ביותר על כל ההשלכות הנובעות מכך.

בחורה צעירה סיפרה עברה בדיקת הריון אצל הרופאה וזו מסרה על תוצאות הבדיקה החיוביות לאימו של החבר של הבחורה – אם הרופאה התרשלה?

יעל (שם בדוי) תלמידת תיכון דתייה שטרם נישאה קיימה יחסי מין עם החבר וחששה שהיא בהריון ולשם כך ניגשה לרופאה לשם בדיקת דם. לאחר קבלת הממצאים, במקום למסור ליעל את תוצאות הבדיקה החיוביות מסרה אותן הרופאה לאימו של החבר וזאת לפני שיעל עצמה ידעה עליהן.

מרגע זה החלה שרשרת של ויכוחים וטענות של בני משפחתה של יעל לבני משפחתו של החבר שכן, עצם הגילוי בדבר ההיריון לאימו של החבר הוביל למצבים בלתי צפויים ובעיקר להרבה מריבות כאשר מצד אחד יש מי שדוגל בכך שיעל תעבור הפלה ומצד שני יש מי שמבקש כי שני האוהבים יתחתנו ויגדלו את הילד יחדיו.

כאשר בסופו של דבר הוחלט כי בני הזוג יינשאו אך יהא עליהם להתגרש מיד וכך נותרה יעל עם גידול הילד לבדה וללא אביו.

רשלנות רפואית - פגיעה בחיסיון רפואי

מה כוללת חובת שמירת הסודיות ?האם יעל תקבל פיצוי על הנזק שנגרם לה?

החוק קובע כי כדי למסור מידע רפואי צריך לקבל את הסכמתו של המטופל לכך ואין למסור את המידע אפילו לבן משפחה במידה ולא נתקבלה הסכמה שכזאת.

בתביעה שהוגשה נבדק עניין הפרת הסודיות על בסיס של תביעת רשלנות רפואית כאשר נקבע כי אמנם הרופאה הפרה את חובתה לשמור על המידע הסודי הרפואי של יעל, אך עשתה זאת בתום לב. עם זאת נגרם במהלך זה נזק רב ובעיקר פגיעה בפרטיות, שכן בעצם הגילוי לא יכלה יעל לקבל החלטה לעניין ההפלה וכתוצאה מכך נוצרה עבורה מציאות קשה ביותר והיא גידול ילד כאם חד הורית בגילה הצעיר, בהיותה גרושה.

בית המשפט קובע כי אכן הייתה רשלנות מצד הרופאה שכן היא הפרה את חובת הסודיות הרפואית הנדרשת מכל רופא ובמעשה זה פגעה בפרטיות של התובעת יעל ועל כן נפסק לה פיצוי כספי של 180 אלף בתוספת של שכר טרחת עורך דין.

מדובר אם כן, במקרה יוצא דופן בו הרשלנות הרפואית באה לידי ביטוי לא בהליך רפואי כלשהו אלא בעצם העובדה שהרופאה המטפלת מסרה מידע לאדם אחר ללא קבלת הסכמתה של המטופלת ובכך הסבה נזק רב. שכן, הפרטיות של המטופל צריכה להישמר מכל משמר ואין לאפשר למידע סודי רגיש כזה להגיע לאוזניים הלא נכונות וזאת במיוחד כאשר מדובר בבחורה צעירה כל – כך.

בית משפט המחוזי ראה לנכון לפרסם את פסק הדין למרות שהוסתרו זהויות התובעים משום חשיבותו הרבה, שכן הוא נותן מסר לרופאים על הגבול הדק של סודיות רפואית, כאשר טענת תום הלב הופכת לבלתי רלוונטית. שכן, גם אם אדם נהג בתום לב, לא תמיד תוסר ממנו האחריות על תוצאות המעשה ולא יהיה ניתן בשם טיעון זה להביא לידי כך שהרופא יצא נקי מבלי לשאת בנזק שנגרם למטופל שחלקו ממוני וחלקו לא ממוני אך הפיצוי בסופו של דבר הוא פיצוי כספי.

ת"א 8432/06

[ois skin="skin2"]

תגיות: , , , ,

תגיב

הוסף תגובתך או trackback מהאתר שלך. אפשר גם להירשם לתגובות האלה על ידי RSS

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.