תסחיף ריאה

רשלנות רפואית בלידה – תסחיף ריאה

יולדת אשר מגיעה לבית החולים על מנת ללדת מקווה כי הלידה תסיים בקלות וללא כל תקלות או בעיות אך בפועל ברגע האמת הלידה עשויה להסתבך והדבר החשוב ביותר למנוע את לידתו של תינוק עם פגמים הוא זיהוי מוקדם של המצב הבריאותי ומתן טיפול הולם בהתאם כמו גם התנהלות מהירה של הצוות הרפואי אחרת התהליך כולו עשוי להסתיים במצב של רשלנות רפואית בלידה.

תסחיף ריאה הוא מצב בריאותי בו נחסם עורק או סעיף של עורק על ידי חומר שחדר דרך מחזור הדם מה שיוצר לחץ על הלב ומביא לכדי מצב בריאותי קשה הזיהוי של מצב כזה אצל יולדת הינו קריטי ואי גלוי מוקדם או תגובה לא מתאימה עשויה להוביל למצבי מצוקה רבים הן של היולדת והן של העובר טרם לידתו או תוך כדי תהליך הלידה.

רשלנות רפואית במהלך הלידה – יש לכם שאלות ? הקליקו וקבלו ייעוץ

כך אירע במקרה של יולדת אשר הגיעה לבית החולים בשבוע ה- 41 להריון עם דימום אך אחרי בדיקה קצרה הוחלט לשחררה לביתה, כמה שעות מאוחר יותר היולדת הגיעה שוב לבית החולים עם צירים והצוות הרפואי על מנת לזרז את הלידה נתן לה פיצוטין אך זה הופסק בעקבות פקיעת השלפוחית ויציאתם של מים מקוניאליים עם צואת העובר.

הפסקת הפיטוצין הובילה למצב של האטה בדופק העובר עד אשר הגיעה האם לכי איבוד הכרתה, התברר כי הרופאים התלבטו באם זהו תסחיף מי שפיר או תסחיף ריאה אך הבעיות היו לא רק הקושי בזיהוי ובאבחון אלא בחוסר תשומת הלב של הרופאים לתסמינים המוקדמים ומתן טיפול הולם אשר יתכן והיה מונע רשלנות רפואית בלידה שכזאת.

רשלנות רפואית בלידה - תסחיף ריאה

חשיבות התיעוד הרפואי

אחד הנושאים אשר ניתן לראות בפסיקות רבות הוא חשיבות והדגש שנותן בית המשפט לתיעוד הרפואי שמבצע הצוות הרפואי ובמידה ואין תיעוד מספק הרי רואה בית המשפט בכך רשלנות רפואית בלידה מבלי קשר לשאר האלמנטים הרפואיים האחרים שכן בלא התיעוד קשה לבחון את המצב לאשורו ואת תפקוד הצוות הרפואי בעת הלידה.

במידה והצוות הרפואי בעת המשפט לא מצליח להביא מסמכים מדויקים המספרים את אשר אירע יכול בית המשפט להעביר את נטל ההוכחה עליהם כי הם אכן ביצעו את המהלכים אשר הם מצהירים עליהם ולכן יש לתת משקל רב לכל מסמך רפואי שכן ברגע של תביעה הוא לעתים יכול להיות זה אשר מכריע את כף המאזניים לטובת צד זה או אחר.

עורך דין אשר מתמחה בנישה של רשלנות רפואית בלידה עליו לעבור עם היולדת על כל שלב ולבוק למול הצוות הרפואי באם הוא תועד שכן כפי שאירע במקרה שצוין קודם לכן, בית החולים ביצע תיעוד רשלני ובית המשפט ראה זו לחובתו עת בחן הוא את הראיות שהוצגו בפניו וזה הוסיף למשקל לחובתו של הצד הנתבע.

לידה שיש בה תסחיף מי שפיר או תסחיף ריאה עשויה להוביל לתוצאות חמורות בלידת תינוק עם מומים וכך במקרה זה בית המשפט קבע כי בית החולים גילה בהתנהלותו רשלנות רפואית בלידה אשר בעקבותיה נולדה תינוקת עם פיגור שכלי קשה ונכות של 100 אחוז עם תוחלת חיים של 15 שנה ותלות מוחלטת באחרים לשם טיפול בה.

בית המשפט קבע כי ההתרשלות בזיהוי המוקדם כמו גם בתיעוד הובילה לכך כי בית החולים חב בפיצויים כלפי התובעת וכי העובדה כי היה נזק ראייתי הוסיף חטא על פשע והפך את נטל ההוכחה על כתפי הנתבעים להוכיח כי למרות התיעוד הלקוי לא הייתה בהתנהלותם רשלנות רפואית.

[ois skin="skin2"]

משרדנו ישמחו לסייע לכם בכל עת ובכל שעה.

כתיבת תגובה